December 2012

Merry Christmas and happy New Year!

24. december 2012 at 11:09 | Anni. |  updates
Nejsem si jistá, jestli se do Nového roku ještě ozvu s nějakou novinkou, kdyby náhodou ne, tak vám chci popřát Veselé Vánoce a šťastný Nový rok najednou. Pořádně si to užijte, zapařte... a tak. Spoustu dárků přeju:) A mějte se krásně!
I am not sure, if I'm gonna write anything during holidays, I probably won't have time for making arts, so I want to wish you Merry Christmas and happy New Year! :)

You win or you die.

18. december 2012 at 20:32 | Anni. |  updates
xxx

Hi guys. How are you? As you can see, I made a new layout. The previous one was here for a long time, but I hope you did like it, I just think that it needed change. Jak jste si mohli všimnout, tak jsem změnila design. Myslím, že už to bylo potřeba, protože ten s Taylor už tu byl vážně hrozně dlouho. A ačkoliv se mi nepřestal líbit a vám doufám taky ne:D tak už mě prostě nějak nebavilo na něj koukat pokaždý, když sem přijdu :D I have chosen Game of Thrones, because I just love that series and in this time, it's my favorite topic for my arts. And the quote Winter is coming... well, it's December, so why not?:D Takže jsem si zvolila hlavní další z hlavních postav, Eddarda Starka. Vzhledem k tomu, že ho hraje Sean Bean, tak je to jedna z mých nejoblíbenějších postav:D No nebudu spoilovat, takže radši mlčím:D Well, I don't know what more to say. I hope you like it. And here is the original wallpaper. Doufám, že se vám líbí:)

You win or you die - I just found the magic of light wallpapers. It is harder for me to make light walls, but I think in the end, it usually looks better. I've chosen blue color, because of it's winter now... and because of Stark's motto or quote: Winter is coming. Well, it is maybe more purple than blue... well, something in the middle. Hope you like it:D I think it's not bad.


Layout no. 2:
imagebam.com

Fear cuts deeper than swords.

16. december 2012 at 11:18 | Anni. |  updates

Hi guys, how are you?
Ahoj lidi, jak se máte?

I was thinking about making real web site... you know, like move away, not to be at blog.cz, but I am not sure if I am still able to code... I was alwas too lazy for it... :D Ale teď vážně. Hodně jsem o tom uvažovala, no zatím asi setrvám tady, protože přeci jen nemám tolik času, abych si ještě hrála s CSS. Nicméně mě to stále láká. Protože blog.cz je takovej... ne nedůstojnej, ale takovej amatérskej:D mám tu všechno zadarmo. Což je sice pohodlný, ale mít webovky... nevíte o nějakym serveru, kde bych za to nemusela platit?:D

What about Christmas? Do you like them? I love Christmas. I can't wait. I love all the stuff around Chrismas. The atmosphere and everything. I am stil hoping for white Christmas, but it looks like there is no chance in Prague. Otepluje se, takže to na bílý Vánoce moc nevidím. Ale já je miluju i bez sněhu. Vánoce jsou můj nejoblíbenější svátek:) Co jinak novýho? U mě nic moc. I have too much work in school. But my father finally instaled me photoshop at notebook, so I can finally make graphic whenever I want without so much problems like I did till yesterday. Je to skvělý, vůbec se mi neseká. Teď dělám jeden wallper tak půl hoďky a ne dvě a půl hoďky:D což je rozhodně super:)

Another new thing in my life. I totally fell in love with Game of Thrones. I am still in first season, but I already know about that some bad things will happen. I hope my mom will buy me the book for Christmas. If she doesn't, I will buy it by myself or I will downloaded, because I need to read it. Koukáte někdo na Hry o trůny? Fakt jsem se do toho totálně zažrala. Shlídla jsem asi 3 díy v jednom dni, teď jsem dokoukala 8. díl... a už jsem se pustila i do grafiky:D Takový vděčný téma...:D Viděla jsem spoustu lidí, že dělají grafiku s Game of Thrones, no tak jsem do toho spadla taky. :D
Four new wallpapers, so enjoy them. I hope you'll like them.

Khaleesi - This one was the first one I made. I like parts with Daenerys, I like her. Maybe I won't like her, but I like her now:D She's very beautiful, I know, it seems weird from girl to say that another girl is beautiful, but she really is:D This wallpaper is more like a "storyline" wallpaper than a character wallper. I used photos from episode... well... is that episode three? Or four? I am not sure. But I hope you like it.

Jon Snow - On of my favorite characters. I love Jon Snow, he's great:) I think everyone has to like him. He's the best... okay, I'll stop with that, you know, I just... Kit is really hot in my opinion. And his character is cool. And I probably like this wallpaper the most, because I found great photos for it. I hope you like it too.

Fear cuts deeper than swords - Arya Stark. The best character in Game of Thrones. I love her so much, she's amazing, so cute, so brave, the best from Stark's kids. I needed to make a graphic with her. I think it's kind of good. I used her quote as a title of this article. I didn't see those episode where she has got her hair cut and my friend, who doesn't know the story told me, that: "the boy has got awesome eyes"... well... like Arya usually sais - I'm a girl.

Sansa Stark - The last one is with Sansa Stark. Actually, I don't really like her. I called her bitch many times because how she acts. But I know, she's only thirteen... she's girl, she's blind, still a child. But still, I don't really like her, but I liked those photos. So I made this wallpaper. Hope you like it too:) I do, it's after a long time something light:D and light with different color than grey or blue :D

No one knows what it's like, to be the bad man... behind blue eyes.

4. december 2012 at 17:20 | Anni. |  updates
[She Wolf - David Guetta feat. Sia]
[Behind Blue Eyes - The Who; cover by Mike Masse]

I just love these two songs:)
Prostě miluju tyhle dvě písničky úplně nejvíc. Do té první jsem se zamilovala až hodně nedávno, ale naprosto jí žeru. No a Behind blue eyes? To má takovej můj osobní soukromej význam... já vím, dost oldie :D ale já ji zbožňuju, je perfektní a tenhle cover taky. Vlastně ho mám radši než originál, abych se přiznala:D Což teda k The Who neni fér, ale schválně si ho poslechněte, protože je fakt perfektní :D No jak se jinak máte? Já vím, taky napíšu jednou za uherskej rok, ale je toho poslední dobou nějak moc. Vůbec jsem neměla čas na vůbec nic... Photoshop se mi seká, takže jsem na grafiku neměla nervy kromě toho, že mi to nešlo... a tak. Letos maturuju, musim se rozhodnout, kam na vejšku, ale jsem tak trochu ztracená a nevím, co s tím mám dělat. Je 4.prosince, měla bych se konečně rozhodnout, co chci jít studovat. Všichni mi to říkají, ale když člověk neví, tak prostě neví... řeči o tom, že by měl vědět, mu vážně dvakrát nepomáhají. Jak říkám docela justo... Life sometimes sucks. Last few months it's more often that I would want to.

Do you think I should still write in English? You know, it helps me, no one else, just me :D to make less mistakes... and to practice a little. Do you know what happened? Of course you don't, I didn't tell you, I wasn't here for two months... :D I had a presentation to my English conversation class... about Ken Kesey, american writer who by the way had pretty interesting life :D and our teacher told to my friend, that she had got too much information, another girl didn't have enough information... and to me? That I had good information! That was fine :D he told me, that he thinks my English is very good, that I probably read a lot (LOL:D) but I should talk more. Cool... :D I don't think my English is very good. I think it's really, really BAD! Anyway, I will come back to Czech.

I přes to, že můj Photoshop protestuje, komentáře od Lecy mě tak nějak donutily za to sednout a prostě něco udělat :D A tak jsem teda něco málo udělala. Jedno je teda záhlaví k designu na jeden jinej blog můj teda:D takže je tam jinej podpis, ale jsem to já, přísahám :D No, tak doufám, že se vám budou líbit, jsou to 4 wallpery a jeden takovej blend no..:D

I don't wanna die. - The topic is obvious. It's from The Vampire Diaries series, episode 11 from 3rd season, one of my favorite episodes because of the scene in the end between Klaus and Caroline. These two are actually the only reason I'm still watching The Vampire Diaries, because even that I am team Damon, I hate all about Elena's being vampire. Anyway. This wallpeper is made really fast, but I quite like it. I love Klaus and Caroline together, so.. :D Hope you like it.

Why does the time run so fast? - This wallpaper is again based on one of my stories. I have pretty much stories actually. Too much :D This one has just six chapters, it's not complete and probably never will be, but I loved those photos and I just didn't know what else to do with them:D
PS: Mám tam fakt hroznou gramatickou chybu... na tom wallperu, což mě hrozně moc vytáčí, ale už s tím nemůžu nic dělat :/ Tak si toho nevšímejte :D / There is something what is gramaticaly wrong and I know about that and I knew about that, and I realised right after I saved and closed that, so I don't have a chance to make it right, so please, go over it, I am so sorry and ashamed, but that's all what I can do. Už ne:D

Welcome to the City of Bones. - Yeall, all of them are pretty dark, I know. Do you know what? I can't wait for The Mortal Instruments movie. I am reading it right now, but I've seen the trailer and I know that I will love it. Absolutelly love it. And I have kind of crush on Jamie Campbell Bower I think:D This wallper is with the movie cast, not the dream cast. But to be honest, after the trailer, Jamie is my dream cast for Jace:D Anyway. All these wallpapers are made yesterday, this was the hardest one.

Caroline & Klaus - One another with Caroline and Klaus. I didn't know how to name it, so just Caroline and Klaus:D despite the fact that Caroline is the main at this wallpaper. I just love these two together, I hope they will be together in the series not just in my head :D but I actually don't very like this wallpaper. But it's not as bad... I'm just out of practice.

Me encanta mi vida - Blend with Charlie Bewley, it was made for my twilight blog, and it's the only light thing which I made during three months :D Okay, maybe just two months. But even I try, it's always dark, I can't help myself:D Me encanta mi vida is Spanish, he has got that tattoed on his right shoulder and it means somethin like: I love my life. And I love him:D Totally!