There is a town in Maine.

8. august 2012 at 22:34 | Anni. |  updates
Tady vypadám trochu jak takový ty růžový lolitky :D
But I wanted to show my new lipstick:) I love it.
Miluju červenou, takže miluju i výrazný červený rtěnky.
But this photo is out of my style, it's just a parody:D I'm not that kind of person:D
I was in Spain with my two best friends. It was totally amazing, but... I don't have mood for long articles today, maybe another time... we'll see:D
Nemám nějak náladu na dlouhý vykecávání, tak přejdu rovnou ke grafice:D No ještě malinko oklikou:D

I fell in love with a new series again. With Once upon a time. I'm actually pissed off right now, because I've seen the episode where Graham died and I hate it, he was my favorite character, I loved him and now, he's gone. I'm mad at screenwriters. I thought that he could become to life after the curse will be broken, but probably not, once he's dead, he's dead forever. I hate it, I will miss him so much:( Well, anyway, I still love the series and I'm still watching. I actually wanned to start watch some series because of graphic, 'cause I don't have anything from what I could do my arts, I'm out of inspiration. So I watcher first 10 minutes of Game of Thrones and first 10 minutes of Once Upon a Time to choose one. Well, my choice is obvious. Here are my current arts...

Zamilovala jsem se do novýho seriálu. Do Once upon a time. No momentálně jsem vlastně dost nasraná, protože jsem viděla díl, ve kterym umře Graham - má oblíbená postava - takže mě to fakt vytočilo, milovala jsem ho, tolik jsem chtěla, aby si vzpomněl a když se tak stalo, tak bum a konec? Jako WTF? To mě docela dorazil. Jsem naštvaná, ale rozhodně to neznamená, že přestanu koukat, na to jsem moc zvědavá. No jak to vlastně vzniklo? No... ve skutečnosti jsem se začla koukat kvůli grafice, páč mi nějak chyběla inspirace a vůle nějakou grafiku dělat. No kniha, film nebo seriál mě vždycky dokáže nakopnout...:D a taky nakopl. Pustila jsem si prvních 10 minut Games of Thrones a prvních 10 minut Once, že si jedno vyberu, no moje volba byla prozrazena už tím nadpisem:D Měla jsem náladu spíš na něco pohádkovýho než na něco, kde v prvních 10 minutách choděj oživlý mrtvoly a někomu tam dost naturalisticky useknou hlavu...:D jako ne, že bych si myslela, že je to špatný, ale v tuhle dobu mi prostě víc sedlo Once upon a time... tak doufám, že se vám bude grafika líbit:)

Breaking Dawn - This is made as a design for one of my sites. Well, I quite like it. I made from the first version this wallpaper... it could be better, but I still quite like it. I hope, you like it too. I still like The Twilight Saga, I will ever like it, so I chose Breaking Dawn topic. What do you think?

The Beat Generation - Well... there is a movie with Kristen Stewart I want to watch. This blend is made for... actually for me, I was just bored and I loved this photoshood, so I opened Photoshop a did this. No big deal. I actually don't very like it, but I hope you do.

Emma Swan - Jennifer Morrison was for a long time my favorite actress. But it's a long time ago. The time I watched and loved House M.D. is already gone. It lost the spirit, I still like it, but I don't actually love it anymore. But she's staring in a new series by CW, in Once upon a time, in a serie, I started to watch a fell in love with it. She's not my favorite character, my favorite character died in episode 7, bud she's on the second place with Henry, together. I love those promotional pictures, so I decided to make some art, hope you like it. Blue. Again. But I love this color. Not as much as red, but still, I love blue:)

We belong together - Oh God, more than two hours and I made such a stupid mistake at this wallpaper, I hate it! :D Well... no one from people I showed this wallpaper didn't find the mistake I was talking about before I told them what exactly is wrong... but still, I know about it and that freaks me out:D Anyway, another wallpaper with Once upon a time topic, now with a pair, with Snow White and Prince Charming/Mary Margaret and David. I hope you like it, it was really hard to finish it.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Leca Leca | Web | 9. august 2012 at 8:46 | React

Ahoooj...
Hehe, abych se "vzdala" tvorby na DW to by se msuelo stát něco opravdu milníkobého... Zatím můžeš být "klidná," protože se nic katastrofického nestalo... Léto je časově náročnější než jsem předpokládala a to se podepsalo na volném prostoru vyhrazeném pro aktualizování - prostě opruz. :-D

Mhm, děkuju za milá a povzbudivá slova - i když si nemyslím, že bych byla lepší jak kterýkoli grafik, tak - jak říkáš - podobná zpětná vazba dokáže nakoépnout k další tvorbě. ;-)

Ha, OuaT ti doporučuju všema deseti. Pro mě letošní jednička mezi novými seriály! Grahama jsem měla (mám) taky ráda a je škoda jeho postavy... měla potenciál! Shame on them! :-P Btw tvůj poslední wall mě dostal do kolen - opravdu dobrá práce ;-)

2 Michelle Michelle | Web | 14. august 2012 at 17:18 | React

Ďakujem za prianie, tiež pevne dúfam, že mi to ešte nejakú tú chvíľu vydrží, aj keď to s množstvom noviniek ide každým rokom dolu vodou :P Ja som nikdy nemala chuť web meniť alebo ho rušiť, takže pre mňa nie je až takým prekvapením, že stále žije - skôr sa divím tomu, že si aspoň raz za čas nájdem chvíľu, aby som ho niečím aktualizovala.

S "láskou" k OUT sa ti nečudujem, sama som si ten seriál veľmi obľúbila a po dlhej dobe sa stal ďalším seriálom, ktorý som bola schopná sledovať priebežne, všetky ostatné som presla sledovať po vianočnej prestávke.

Nová grafika vyzerá skvelo, páči sa mi hlavne The Beat Generation, má to skvelé zafarbenie a tiež kúsok s Emmou je proste awesome :D

3 Owela Owela | Web | 20. august 2012 at 4:48 | React

Zajímavý blog.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama