"Always remember that you're unique. Just like everyone else."

24. june 2012 at 11:50 | Anni. |  updates
[Seether - The Gift]

Hi. Ahoj.
Everyone is scared of something. Každej, fakt každej, a kdo řiká, že se ničeho nebojí, tak kecá. I'm afraid of many things actually. I'm afraid of flying, I'm afraid of the future, I'm afraid of strange people on the street. Jo no, jsem trochu magor, ale bojím se cizích lidí. Ne cizinců, ale prostě cizích lidí, když sou divný... tak prostě zdrham. But the biggest fear I have... well... I am fucking scared of spiders! Vážně jo, já jsem silnej, fakt silnej arachnofobik. But my brother laughs to me for it... and my father? It's the same. Měla jsem pavouka v pokoji. Vyběhl mi z podpostele. So I told my bro to kill him, or move him away... I was like: Oh my god, just do SOMETHING! No, tak to zkusil... zkusil to a víte co? The spider run away... but it was still in my room. Then, my father came and told me: "Prosim tebe, nebuď arachnofobik." Well... That's really usefull advice. Thanx daddy. So I was sitting at the second bad I have in room and I didn't want to sleep. A najednou ten pavouk vypěhl z podpostele a začal mi běhat po podlaze. No já sem měla fakt hysterickej záchvat panický hrůzy... Well, after 30 minutes of hysteria, I killed him by shoebox. And then, tomorrow, again, another spider in my room. Much bigger. So I run away from my room and ask my dad to kill him, because I would never ever touch it or go closer. Ten předchozí den jsem na něj tu bednu hodila, nikdy bych to nemohla zabít zblízka novinama. I know, I am crazy, but everyone is scared of something. So I am afraid of spiders. So what?

Je to něco, co nemůžu změnit jen tím, že si řeknu, že se jich prostě přestanu bát. But my family is not able to understand why am I so afraid of them. Yes, they can't hurt me, but still, I am afraid of them. It's psychical, I can't change it. Je to stejný, jako strach z výšek nebo z uzavřených prostor. Okay, everyone will tell you that it is different. You can fell of the high place or you can stuck in the elevator and die there, or something like that, but a small spider can't hurt you, but I can't help myself. Nevím, jak bych se toho mohla zbavit. Ráda bych se toho zbavila, ale já fakt nevím jak. I don't know how. I will be always afraid of spiders... And now, tell me one thing. My brother pet a spider, I mean the big one. A já mám silnou arachnofobii. I am able to accept it, because I don't have to go to his bedroom, but... is that fair? Myslím, že fakt neni.
Well. I'm fine now. I'm just angry that no one can understand, that I mean it. I'm serious when I am saying that I am afraid of them. Možná, že by mi pomohla nějaká terapie... ale dělaj se vůbec nějaký terapie na překonání arachnofobie? To fakt nevim. Anyway, I have for you some graphic today again. One wallpaper with movie topic and one with an actress.
* * * * * * *
Where she leads, I follow. - I fell in love with one movie. It's called Snow White and the Huntsman. Doesn't matter what everyone says. I love that movie. I've already seen it twice and I decided to watch it today again. I just like it, it's amazing. I downloaded this movie, so I can watch it whenever I want. It's not a good quality, but still, I have it. Well, I know that many people don't like Kristen Stewart, but I really like her and I love Chris Hemsworth, so this movie seems amazing to me. So I made this wallpaper. I had more versions, but this one is the best. Two photos from the movie and one Kristen's outtake. I hope, you'll like it. There is one of my favorite quotes: "You have eyes huntsman but you cannot see." Oh god, I love this style with using gradients.

Zooey Deschanel - It is a long time when I made some wallpaper just with some actress. When I don't rate those, which I used as a design or something like that. But I had mood for making graphics yesterday, so I made this one. I actually thought, that it will be character wallpaper from one book, but I changed my mind. So I made wallpaper with actress Zooey Deschanel, because I fell in love with her new photoshoot. And I honestly think, that it's not bad. I actually put it on my descop, because I really like it. I think that I'm in period of my life, when I started to like my work. And I really like this one. I hope you like it too.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Carrie Carrie | 24. june 2012 at 15:20 | React

I am afraid of pain, spiders, death of a close person, solitude, being lost, strangers following me... So I totally understand. By the way, I kill spiders with a vacuum cleaner. ;-) It's great. You don't have to touch them and they just disappear. ;-)
Well, you can overcome your fear, but it's hard. And your fears make you human, so you will never get rid of all of them.
Read the lyrics for "Sweet Sacrifice" by Evanescence.
"Fear is only in our minds
Taking over all the time
Fear is only in our minds but it's taking over all the time."

2 Leca Leca | Web | 25. june 2012 at 8:36 | React

čao Anni, v první řadě velké dík za krásná slova o DW. Člověka vždycky potěší, když zjistí, že přece jen někdo narazí na jeho práci a ta se mu líbí... :-D

další věc - wow, tvoje artwork vypadají naprosto geniálně, od práce s fotkou, přes textury, až po font a závěrečný coloring! BTW SWatH je skvělý film a pokud by si k němu chtěla zjistit trochu více infa, tak můžeš mrknou sem:http://snowwhite.intoxicated.cz/ -CZ/SK fansite

a nakonec strach z pavouků - jako by tvůj příspěvek psala má sestra :-D ta se těch malých potvůrek bojí už od malička - vlastně od chvíle, kdy kousla do broskve a on z ní vylezl pavouk, který se tam usídlil zřejmě ještě v zemi, odkud tu broskev importovali... v každém případě stačí aby viděla něco co mám vícero nožiček a piští... takže jsem vlastně takový vrchní odchytávač pavouků u ní v pokoji... :-D takže neboj, nejsi sama, komu se zvedá husí kůže při slově pavouk... ;-)

3 SunnyWill SunnyWill | Web | 25. june 2012 at 21:44 | React

Thank you so much for your sweet comment Anni,it really made my day :)

I´ve just looked around your site and it´s pretty amazing.I love your art!It´s always great to find some new talented artists :)

4 Leca Leca | Web | 27. june 2012 at 8:41 | React

ach ta prokletá sebekritika... :-D je divné, že jí oplívají jen talentovaní grafici (já jsem světlá vyjímka - má sebekritika je oprávněná!). Vezměme si třeba tebe - není důvod být sebekritická. :-P Ha a jak koukám, tak Sunny stojí zamnou - takže žádně reklamace... :-P

btw s tvým talentem (a pokud aspoň malinko rozumíš kódování) bys mohla s fleku přejít na www stránky ;-) blog.cz je fajn... ale jen mě to tak napadlo ;-)

5 Michelle Michelle | Web | 27. june 2012 at 18:05 | React

Ďakujem za milé slová :) Teší ma, že aspoň niekto tie moje goodies niekedy použije, pretože ja osobne nemám dojem, že sú použiteľné :D Tvoja grafike je tiež ohromná, keď pozerám na wallapper so Snow White, napadá ma jedine WOW :D

6 Leca Leca | Web | 3. july 2012 at 10:56 | React

hehe já měla původně taky docela averzi vůči kódování, ale jakmile jsem přešla z ic.cz domény na DF, tak mě kódování jednoduše baví :-D kdybych měla dostatek časového prostoru, tak looky na DW měním co týden/14 dní :-D
Třeba se jednoho dne probudíš a zase tě kódování chytne ;-)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement